ШЕДЕВРИ
САКРАЛЬНОЇ АРХІТЕКТУРИ ВОЛОДИМИРА-ВОЛИНСЬКОГО

Володимир-Волинський – одне з найдавніших і найгарніших міст України.
Воно вперше згадане у «Літописі минулих літ» під 988роком – в той час великий Київський князь Володимир Святославович, взявши під свою владу
Червенські міста(Червен, Волинь), на західних рубежах Київської Русі будує місто-фортецю і дає йому своє ім'я. Князь передає це місто своєму дванадцятому, наймолодшому синові Всеволоду.
Володимир здавна був розташований на перетині важливих торгівельних шляхів, котрі поєднували Середземномор'я і Скандинавію, Європу з Близьким Сходом, тож на цих землях велася жвава торгівля.
У 992році князь Володимир засновує у місті православну єпархію, першими очільниками якої були єпископи Стефан і Амфілохій.
Краєзнавці, зокрема М.Теодорович, писали про те, що у минулі століття у Володимирі налічувалося до 20-ти християнських церков.
Особливого піднесення місто зазанало з середини 12 ст.- у 1199році волинський князь Роман утворив могутню державу – Волинсько-Галицьке князівство і певний час Володимир був його столицею.
« Я подорожував по усьому світі, та ніде, навіть у німецьких землях, я не бачив такої фортеці!», - з таким захопленням відгукнувся про місто у 13ст. угорський король Андрій ІІ, який мав намір його захопити.
Місто Володимир 105 разів згадується у різних давніх письмових джерелах, зокрема, Галицько-Волинському, Іпатіївському, Супрасльському, Ніконовському літописах.
З часів Середньовіччя Володимир був відомий як потужний економічний, культурний центр, у якому активно розвивалася освіта,пеперписування книг, літописання, архітектура і сакральний живопис.
Тож підемо давніми шляхами, відчуймо дух століть, подих історії, пізнаємо багату історико-архітектурну спадщину одного з найдавніших міст України і Європи.

1.УСПЕНСЬКИЙ СОБОР(1160р.)

Успенський собор- єдина збережена на Волині пам'ятка архітектури домонгольського періоду. Він збудований у 1156-1160рр. князем Мстиславом Ізяславовичем – правнуком великого Київського князя Володимира Мономаха.
Церква зведена з плінфи, у давнину її стіни були оздоблені фресками – спеціальними малюнками, зробленими мінеральними фарбами по мокрій штукатурці. Зберіглися лише окремі фрагменти фресок, які знаходяться у запасниках місцевого історичного музею.
В соборі якісна акустика – цей ефект досягнуто завдяки глечикам-голосникам(резонаторам), які замуровані в склепінні споруди.
У часи Київської Русі та Галицько-Волинського князівства при соборі фунціонували богословська школа, іконописна майстерня, підписувалися угоди між князівствами, вінчалися княжі особи.

У 1340р. розпадається Волинсько-Галицьке князівство, Волинь входить до складу Великого князівства Литовського, а з 1569р. – до Речі Посполитої.
У 1596р. укладено Берестейську унію і пам'ятка потрапляє під юрисдикцію греко-католицької церкви. Наприкінці 18ст. Володимир входить до складу Російської імперії, собор повертають православним, але після частих перебудов він зруйнувався.
У 1900році за клопотанням голови православного Братства Святого Володимира Омеляна Дверницького святиня була відбудована за проектом російського архітектора Г. Котова.Церква не закривалася впродовж 20ст, навіть в атеїстичні часи.
Варті уваги шанувальників історії князівські гробниці(аркасолії), розташовані у північній і південій стінах храму – там поховані князі Мстислав Ізяславович,Василько Романович, Володимир Василькович.
Оригінальною пам'яткою сакрального малярства в інтерєрі собору є хрест-розп'яття з 15 століття.
На подвір'ї розташований Будинок з дзвіницею(єпископський замок) – пам'ятка архітектури з 15 століття.

2. ВАСИЛІВСЬКА ЦЕРКВА(14-15СТ.)

Василівська церква – оригінальна пам'ятка архітектури 14-15століть. Вона належить до рідкісного типу ротонд: вісім контрафорсів різних розмірів створюють враження, що стіна хвиляста, отже ця споруда – кругла церква з хвилястими стінами, котра нагадує собою квітку з восьми пелюстками.

Згідно з місцевою легендою вона збудована воїнами князя Володимира Великого за один день – як подяка князя Богові за переможний похід проти племені білих хорватів.
В архітектурі споруди відчутний вплив романського стилю. Сучасного вигляду церква набула на початку 20 століття, після реконструкції.
Цінною для історії пам'яткою, є ікона Богородиця-Одигитрія(16ст), котра знаходиться в інтер'єрі храму.
У 1914р. в пінічній стіні споруди знайшли шиферну дошку з таємничим написом, з якого вдалося прочитати лише такі слова: « Боже, поможи князю!», яка нині зберігається в музеї м.Загреб(Хорватія).
На подвір'ї церкви знаходиться поховання Даміана Герштанського(1856-1936) – священика, депутата польського Сейму та царської Думи.

3.СОБОР РІЗДВА ХРИСТОВОГО(1755-1770)

У стилі пізнього бароко збудовано Собор Різдва Христового, який раніше фунціонував як католицький костел.
У 1755р. єзуїтська місія(організована Ядвігою Загоровською) розпочинає будівництво храму(архітектор – Міхал Радзимінський, меценат – Гнат Садовський), який освятили у 1770р. під титулом костел Серця Ісусового.
Після того як папа Римський Климент IX заборонив діяльність єзуїтів в Україні, святиня переходить до греко-католиків(орден братів-василіан), які будують монастирські келії та приміщення двоповерхової аптеки.
З 19ст. пам'ятка використовується для Богослужінь православної церкви.
У 1921-1939рр. Володимир-Волинський входить до складу Польщі і у храмі фунціонує римо-католицький костел Послання Апостолів.
У повоєнний час – склад. Церква має наземну і підземну частини- у підземеллі Церква Пресвятої Покрови з криптами(прихованими похованнями) та сповідальнею.
Належить до УПЦ Київського Патріархату, у келіях – жіночий монастир та церква Успіння Пресвітої Богородиці.

4. КОСТЕЛ ЯКИМА І ГАННИ(1754 р.)

Римо-католицька громада Володимира своїми витоками сягає часів Середньовіччя. Перший костел – Пресвятої Діви Марії не зберігся до нашого часу. У 16 ст. шляхтянка Ганна Збаразька будує дерев'яний костел, який згорів під час великої міської пожежі.
У 18ст. військовий Мартин Божидар Підгородненський фундує будівництво цегляного костелу.

Пам'ятка зведена у стилі пізнього бароко. Оригінальний орган, дзвіниця і чимало скульптур святих було втрачено у часи радянського атеїзму.
Серед місцевого населення побутує легенда про те, що в костелі зберігалися скарби польських королів, але вони ніколи не були знайдені.

5. МИКОЛАЇВСЬКА ЦЕРКВА(1780р.)

У 1780році з ініціативи греко-католицького єпископа Порфирія Скарбки-Важинського була збудована каплиця святого Йосафата(Кунцевича), оскільки у 16 столітті на цьому місці знаходився будинок його батьків.
З огляду на архітектуру – це споруда у стилі пізнього бароко.
У 1795році Волинь увійшла до складу Російської імперії, каплицю передали православній церкві і освятили на честь святого Миколая.
Наприкінці 18- у 19столітті вона виконувала функцію головного храму міста,оскільки Успенський собор знаходився в руїнах.

За радянського часу не використовуваалася за призначенням(у ній був склад).
Оригінальна дерев'яна дзвіниця з 18 ст. втрачена. У 2001р. поруч з храмом збудовано муровану дзвіницю.

6. ЛЮТЕРАНСЬКА КІРХА(ЦЕРКВА СВЯТОГО ЙОСАФАТА)

З кінця 18 ст.на Волині оселяються німецькі колоністи. Були такі переселенці і на Володимирщині. У 1890р. вони будують кірху в готичному стилі, оскільки значна кількість німців сповідують лютеранство – одну з протестантських(християнських ) течій, заснованих німецьким ченцем Мартіном Лютером у 16ст. Поряд з кірхою збудували дім пастора.
У 1939році лютерани виїхали до Німеччини. Радянська влада розмістила в кірсі спортивну школу. У 1991р. споруда передана греко-католикам під церкву святого Йосафата. В будинку пастора – чоловічий василіанський монастир.

7.ЦЕРКВА СВЯТОГО ЮРІЯ(1908р.)

У 1908 році для солдатів російської царської армії (149 Чорноморський полк), які дислокувалися у Володимирі-Волинському, було зведено церкву на честь святого Юрія, який у православ'ї вважається покровителем вояків.
Споруда збудована в так званому цегляному стилі, з червоної неотинькованої цегли. На окремих цеглинах є автографи військових, зроблені ще на початку 20ст.
У 60-70х роках 20 ст. тут знаходився Будинок офіцерів.
У 1991р. передана УПЦ КП.

Відділ культури і туризму виконавчого комітету
Володимир-Волинської міської ради
44700, Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 29
тел. (факс) +38 (03342) 22596, 23568
e-mail: kult@volodymyrrada.gov.ua